Quantcast
Machine Contests
2015 Online RGMC Winners Announced

CONGRATULATIONS To Division I and Division II winners!

DIVISION I

First Place: Willo-Hill Christian School, OH
D-Lish Diner 

Second Place: Milwaukee Area Home Learners, WI 
Team MAHL

Third Place: J.O. Combs Middle School, AZ 
STEAM Club at CMS

DIVISION II

First Place: Gilbert Classical Academy, AZ 
GCA STEAM Team

Second Place: Glendale High School, Canada
Gemini Wipe Out Artists

Third Place: Strongsville High School , OH
Absolute Zero

VOTE FOR PEOPLES CHOICE IN BOTH DIVISIONS!!

 1. Check out all the Team Pages 

 2. Decide on your favorite and click the “Like” button on a Team Page to cast your vote.

 3. That Team Page will be shared on your Facebook page.

 4. Team with the most “Likes” wins People’s Choice award!

 Winners will be announced April 20 on our site.

2015 High School Nationals

It was a great day at the RGMC High School Nationals on Saturday, April 18th. We are proud to announce the winners.

1st Place - Centennial High School, OH
 
2nd Place - Southeastern Career Center, IN
 
3rd Place - Elk Mound, WI
 

4th Place - Cornerstone Christian Homeschoolers, IL
 

Additional awards went to:

Most Creative Use of Materials
- Centennial High School, OH

Safety
- Sparta High School, IL

Most Rube-Like Machine
- Southeastern Career Center, IN

Best Design
- Saint Agnes Academy, TX

Risk
- Ethical Culture Fieldston School, NY

Best Presentation
- Milwaukee Lutheran High School, WI

Best Construction
- Elk Mound High School, WI

Best Project Team
- Danbury High School, CT

Peer Award
- Cornerstone Christian Homeschoolers, IL

Regional contest winners from all over the country compete to become the High School National Champion. The 18 competing teams included more than 300 students.

The RGMC High School Nationals, hosted by STEM Forward, Milwaukee, WI and held at Waukesha County Technical College in Wisconsin, are the culmination of months of regional contests. Wnning a regional contest qualifies a team to compete in Wisconsin and become the #1 high school RG team in the country. 

Jennifer George, RGI Legacy Director was on board to announce the winners and hand out the awards.

2015 College Nationals

"It was a GREAT event at COSI today! The machines and teams were wonderful!!" from Jennifer George - live at College Nationals Saturday March 28.

1ST PLACE: PURDUE/PSPE 
2ND PLACE: PURDUE/AMET 
3RD PLACE: PENN STATE/SOCIETY OF ENGINEERING SCIENCES 

BEST SINGLE STEP: PURDUE/AMET 
FUNNIEST SINGLE STEP: PURDUE/PSPE 
BEST DESIGN: IOWA STATE 
BEST PRESENTATION: PENN STATE/ASME 
LEGACY AWARD: WISCONSON, U.W. BARRON 
 
Congratulations! And thank you to all teams for participating in our 2015 Rube Goldberg Machine Contest.
2015 Regional Contest Results
As results are reported to RGI.
COLLEGE

Heal the Bay,  Santa Monica, CA
1st Place - Santiago Canyon College 
2nd Place -  Cal Poly Pomona

Purdue University, West Lafayette, IN 
1st Place - Purdue Society of Professional Engineers (PSPE)
2nd Place - Purdue AMET
3rd Place - University of Illinois Rube Goldberg Society

Penn State, University Park, PA
1st Place - Society of Engineering Science
2nd Place - American Society of Mechanical Engineers, Harrisburg Campus
3rd Place - American Society of Mechanical Engineers, University Park Campus

University of Texas - Austin, TX
1st Place - Sigma Gamma Tau 
2nd Place - ASME

University of Wisconsin - Barron Count
1st  Place - UW Barron County 
2nd Place - Iowa State University   

HIGH SCHOOL

Argonne National Laboratory, Argonne, IL

1st Place -  Maine South High School
2nd Place - Wilmington High School
3rd Place - Chicago Christian

Cedar Hill High, Cedar Hill, TX
1st Place - Tech & Eng Club, Cedar Hill
2nd Place -Longhorns, Cedar Hill
3rd Place - Physics Phor Phun, Columbia Christian School

Center of Science and Industry (COSI), Columbus, OH
1st Place - Centennial High School
2nd Place - Briggs High School
3rd Place - New Albany High School

Cradle of Aviation Museum, Garden City, NY
1st Place -  Thrill Seekers, Wantagh High School 
2nd Place -Goldberg Bros, Wantagh High School 
3rd Place - Goldbergers, North Rockland High School

Great Mills High School, Great Mills, Maryland
1st Place - Thumbs Up, Great Mills High
2nd Place - Midnight Dream, Forrest Tech Center

Heal the Bay, Santa Monica Pier, CA
1st Place -  Animo Venice High 
2nd Place - Canyon High
3rd Place - SAMOHI

 Jac-Cen-Del, Osgood, IN
1st Place - The Engineering Academy 1, Southeastern Career Center
2nd Place - Milan High School
3rd Place - Madison High School

Korea Rube Goldberg Contest
1st Place -  TX-Golden Bug
2nd Place - Kaon
3rd Place - M & M

Lower Hudson Valley Engineering Expo, West Nyack , NY
1st Place - Danbury High School, Agents of S.H.I.E.L.D.
2nd Place - Ridgefield High School, Team RHS
3rd Place - Fox Lane High School, Batman Buddha

Loyal, Loyal, WI
1st Place - Super-Human, Loyal High School
2nd Place - RUBETRONICS, Loyal High School
3rd Place - Lake Holcombe High School

Minnesota State University, Mankato, MN
1st Place - Rube’s Diner, Southland High
2nd Place - Welcome to Kindergarten , Southwest Christian HS 
3rd Place - Saints, St. Ansgar HS 

Philadelphia Rube Goldberg 
1st Place - Father Judge High School
2nd Place - Northeast High School
3rd Place -

Purdue College of Technology-Anderson
1st place – Kouts High School 
2nd place – Anderson High School 
3rd place – Delta High School

Red Bud High School, Red Bud, IL
1st Place = Sparta High School
2nd Place = Red Bud High School
3rd Place = Coulterville High School

St. Agnes Academy, Houston, TX
1st Place -  Beach Boy, St Agnes
2nd Place - The Amazing St. Agnes Carnival, St Agnes
3rd Place - Patient Zero, St Agnes

UConn Engineering Ambassadors Host Site, Storrs, CT
1st Place - H.H. Ellis Technical High School
2nd Place - Grasso Technical High School
3rd Place - Wolcott Technical High School, Newton's Disciples

University of Illinois, Urbana, IL
1st Place - Cornerstone Christian, Home Alone
2nd Place - Cornerstone Christian, Snow White
3rd Place - Davis Academy

University of Wisconsin-Stout/Technology Education Program
Menomonie WI
1st Place - Elk Mound High School
2nd Place - Plum City High School
3
rd Place - Bayfield High School

Utah Aerospace Education Foundation & AFA Northern Utah Chapter
1st Place -  Northern Utah Academy for Math, Engineering & Sciences (NUAMES); Layton, Utah
2nd Place - St Joesph Catholic High School; Ogden, Utah
3rd Place - Northridge High School; Layton, Utah

Waterford High School, Waterford, CA 
1st Place - Wildcat Diner
2nd Place - Olympians
3rd Place - Frozen Few

Wisconsin High School - STEM Forward, Milwaukee, WI
1st Place -  Pius XI High School
2nd Place - Milwaukee Lutheran High School
3rd Place - Wonka Team , Kimberly High School

 

 


2016 Rube Goldberg Machine Contest

The Rube Goldberg Machine Contest (RGMC) is an annual international competition that challenges teams of students from middle school to college age to compete in building the most elaborate and hilarious Rube Goldberg Machine.

A Rube Goldberg Machine is an overly complex contraption, designed with humor and a narrative, to accomplish a simple task.

The 2016 Task is: OPEN AN UMBRELLA. Host Registration opens July 1, 2015. Team Registration opens September 1, 2015.

The RGMC is STEM and STEAM friendly, and Teams and their machines are judged on a range of criteria from absurd complexity, reliability, team chemistry, creativity, humor and story-telling -- along with the successful achievement of the task at hand.

 

CONTEST HISTORY

Dating back over 60 years, the contest’s namesake is the late American Pulitzer Prize-winning cartoonist, humorist and inventor, Reuben Lucius Goldberg, who specialized in drawing whimsical machines with every-day objects that performed a seemingly simple task.

Goldberg’s legacy lives on through the contests -- as students nationwide build crazy machines that complete the annual task, all in the spirit of Rube’s illustrations.

No contest near you? Enter one of our ONline Contests. Or consider Hosting. Check back in July to find out how to become a Host. Hosting is a great way to:

 - Create an exciting, annual, on-campus event that sparks the imagination of media and spectators;

 - Connect students from all disciplines -- Engineering to Theater, Physics to Art, and Chemistry to Computer Science -- in a creative, competitive, and fun atmosphere fueled by learning and humor;

 - Engage your students and teachers with an audience and community of creative and abstract thinkers, including prospective students;

 - Help your students become the problem-solvers of tomorrow by participating in a Rube Goldberg Machine Contest today!

 



2015 Contest Photos
Cradle of Aviation Museum Regionals

First Place: Wantagh, Thrill Seekers

Second Place: Wantagh, Goldberg Brothers

Third Place: North Rockland, Goldbergers

COSI HS Regionals

First Place: Centennial

Second Place: Briggs 

Third Place: New Albany

Argonne Labs HS Regional

First Place: Maine South

Great Mill HS Regional

First Place: Great Mills, Now Playing

Second Place: Forrest Tech

 

Purdue College of Technology Regionals

First Place: Kouts

Second Place: Anderson

Second Place: Delta

Penn State College Regional

First Place: Penn State SES

Second Place: Penn State ASME Harrisburg

Third Place: Penn State ASME University Park

Purdue College Regionals

First Place: PSPE Purdue

Second Place: AMET Purdue

Third Place: Universsity of Illinois

University Wisconsin/STOUT Regionals

First Place: Elk Mound

Second Place: Plum City

Third Place: Bayfield

Jac Cen Del Regionals

First Place: Enngineering Academy

Second Place: Milan High School

Third Place: Madison High School